Najít vhodného právníka

Právník, advokát… Všichni naši klienti se s těmito slovy už setkali, to je jisté. Někteří ale přiznávají, že si na začátku nebyli zrovna jisti, jaký je mezi nimi rozdíl?

Takže: právníci jsou všichni, kteří mají vysokoškolské vzdělání v oboru právo. Čili právníci jsou všichni soudci, notáři, státní zástupci, podnikoví právníci, atd. Ale jen ti právníci, kteří jsou zapsaní na seznamu advokátů České advokátní komory /www.cak.cz/ a jsou tedy členy této komory, jsou oprávněni s nárokem na odměnu radit veřejnosti, tedy vám, s vašimi právními problémy.

Aby bylo jasno:
Právní služby ve všech oborech práva mohou v České republice podle současných zákonů poskytovat pouze advokáti. Je to proto, že pouze u advokátů jsou zaručeny dostatečné vzdělání a zkušenosti profesními zkouškami, jistota profesního pojištění, a navíc Česká advokátní komora dohlíží na kvalitu poskytovaných služeb. Naše společnost proto spolupracuje pouze se zkušenými advokáty zapsanými na seznamu České advokátní komory.

Možná teď právě váháte, jestli se obrátit na advokáta, nebo si nechat poradit od známého? Možná je šikovný a už mnohokrát vám poradil, když jste pro samé paragrafy nevěděli, jak dál?

Ano, můžete se radit s lidmi mimo advokacii, ale nedoporučujeme vám to. Kde je zaručena jejich dobrá znalost práva? A co procesní lhůty? A povinnost mlčení ze zákona? Skutečně, chcete-li svůj soudní spor vyhrát, radíme Vám obrátit se na prověřeného odborníka – advokáta. Nejste-li si jisti, obraťte se na nás, zkusíme Vám doporučit některého z nich.

Možná si také nejste jisti, jestli se na advokáta obrátit z finančních důvodů. Všeobecně se traduje, že jejich služby jsou pořádně drahé… Jistě, žádný advokát nepracuje zadarmo, ani Vy, ani nikdo z nás. Nejlepší je zjistit si předem, kolik která advokátní služba stojí. Navíc, mnozí advokáti vám poskytnou úvodní poradu zadarmo nebo třeba za rozumnou paušální částku. Na té úvodní schůzce se pak dozvíte, co byste případně za další advokátovy služby zaplatili. Nebo nám zavolejte či napište, řekneme Vám o účtování advokátů a navíc Vám navrhneme řešení, při kterém se náklady na advokáta nestanou vaší noční můrou.

Aby bylo jasno:
Náklady na advokáta by zpravidla neměly být překážkou na cestě k uplatnění Vašeho práva. Advokát pro Vás určitě nebude pracovat zadarmo, ale existují legální způsoby spolupráce s advokátem, které vás nebudou stát víc, než je nutné. I odměňování advokátů kontroluje Česká advokátní komora.

Než se vypravíte k nejbližšímu advokátovi, uvědomte si, že i v oboru advokacie existuje konkurenční prostředí. Chce to trochu se porozhlédnout, možná i poptat známých (ano, na tohle jsou známí velice dobrým zdrojem informací). Chcete-li se sami porozhlédnout, podívejte se na seznam advokátů České advokátní komory.

Hned na první schůzce žádejte jasnou odpověď ohledně dalšího postupu i nákladů, které Vás během soudního sporu či jiné právní záležitosti očekávají. Zeptejte se, kolik kauz podobných té Vaší už řešil a s jakým výsledkem. Nebojte se vybírat, nikdo Vás nenutí „koupit“ hned napoprvé.

Nebo nám prostě zavolejte, nebo napište, zkusíme Vám poradit, kde a kdo vám může nejlépe pomoci.

Slovo advokáta:

… váháte, jestli se obrátit na advokáta, protože advokát, kterého jste oslovili, požaduje za převod Vašeho nového domu do Vašeho vlastnictví částku v tisících korun? Anebo kupujete pěkný byt a Vaše realitka Vám řekla, že právní servis zajistí nebo že advokáta má prodávající, takže Vy se nemusíte o nic starat?

… a slyšeli jste už o lidech, kteří vydali miliony na vlastní bydlení, často celoživotní úspory své i příbuzných?

V těchto a v mnoha dalších případech to dopadlo bez podpory advokáta špatně. Určitě stojí za to se alespoň v důležitých věcech s nějakým advokátem poradit.

K advokátovi jste se tedy vypravili, ale: moc dobrý dojem na Vás tedy neudělal, ne moc příjemný, zdálo se vám, že toho vlastně ani moc neví, a už vůbec jste si nedokázali představit, že mu svěříte veškeré osobní problémy, i ty, které jste možná neřekli nejbližším příbuzným.

Pokud se Vám ten první nelíbil, tak určitě ve Vašem okolí tento není jediný ….

Je třeba si uvědomit i to, že s advokátem musíte být důvěrní partneři, že advokát Vám bude oporou, že spolu budete třeba pět let u soudu bojovat za vaši věc, že si musíte i lidsky rozumět …

Mgr. Petr Kupský, advokát, Praha