ProcesPartner Revue – 1/2017 – O čem se mluví

Jeden bitcoin, prosím? Tisíc dolarů, prosím.

IMG_0271

Email nám dovolil posílat dopisy zcela zdarma, komukoli na světě. Skype nám umožnil mluvit a vidět kohokoli a kdykoli. Teď je tu Bitcoin. Bitcoin nám umožní posílat peníze komukoli online, po celém světě, a to okamžitě. Bitcoin komunita provozuje celý systém samostatně, bez kontrol ze strany bank nebo vlád. Není tu žádný bankéř, který zbohatne, protože stojí mezi Vámi a příjemci vašich plateb. Začíná největší revoluce od té průmyslové?

Před několika málo lety byl ještě doménou několika fandů IT a alternativních měn, dnes se o něm píše v renomovaných novinách a zabývají se jím zákonodárci v mnoha zemích. Řeč je o virtuální měně Bitcoin. Prostředek směny, který je anonymní téměř jako hotovost, nezávislý na centrálních bankách a jakýchkoliv vládách a tak svobodný, jak jen peníze mohou být.

Je-li bitcoin finanční hvězdou internetového věku, je Martin Stránský hvězdou bitcoinového světa. Minimálně v evropském měřítku určitě. Zakladatel a CEO společnosti World BTC business, SE je bitcoinů velkým znalcem a ještě větším fandou.

Byl jste první, kdo v České republice začal pracovat s bitcoiny velmi unikátním způsobem, zřídil jste kamennou bitcoinovou pobočku, instaloval v Praze první bitcoinmat… Byl jste první, jste i nadále číslem jedna?

Ano, stále jsme na první pozici. Začali jsme v květnu 2014 otevřením klientského centra, ve kterém bylo instalováno první obousměrné zařízení pro nákup a prodej bitcoinů – bitcoinmat. Od té doby se nám podařilo naši síť rozšířit do dalších míst v Praze – nyní jsme také na Novém Smíchově, v Arkádách Pankrác, ve Slovanském domě. Rozběhli jsme se i do regionů, nyní nás najdete také v Brně a Karlových Varech.

Pak se nám podařila další věc. Uzavřeli jsme spolupráci se sítí prodejen Geco, což je exkluzivní tabacoshop, která na svých pobočkách zprostředkovává buď příjem, nebo vydávání peněz našim bitcoinovým klientům. Jen pro zajímavost, v České republice mají 300 a na Slovensku 40 poboček. A všude tam může náš klient dostat za své bitcoiny peníze. Toto umíme jako jediní v Evropě.

K tomu všemu jsme spustili další službu – BitcoinBanking, což je de facto obdoba internetového bankovnictví. Pomocí BitcoinBankingu si klienti sami nakupují, sami pomocí bitcoinů platí, popř. si je u nás uchovávají.

Jaký je dle vaší zkušenosti vztah právnické obce k bitcoinu?

Mám velkou radost, že na českém trhu už existuje první advokátní kancelář, která přijímá platby v bitcoinech. Ale míra povědomí o výhodách a možnostech této kryptoměny není zatím nijak vysoká. Podle mé zkušenosti existuje v České republice max. 5 právníků, kteří se v této oblasti aktivně pohybují.

Kde se dá problematika bitcoinů nastudovat, nejlépe v praxi?

Na českém trhu existují specializované kurzy, ale podle mého je nejlepší variantou je udělat si čas, zajít do našeho klientského centra na Arbesově náměstí 11 v Praze. Zde se vám bude obsluha pobočky třeba hodinu ochotně věnovat, vysvětlí všechny zákonitosti fungování této komodity, pomohou založit účet, nebo třeba udělat první bitcoinový obchod.

Jaké jsou základní právní konsekvence bitcoinů v českém právním systému?

U nás je zatím situace nejednoznačná. Česká národní banka tvrdí, že jí se bitcoin vůbec netýká, což znamená, že podle ČNB není měnou. Kdežto novela Anti Money Laundering (AML) zákona obsahuje zmínku o tom, že bitcoin je virtuální měnou, takže si vyberte…

Druhou věcí je pohled právně-daňový, zde se držíme výnosu Evropského účetního dvora, který jednoznačně definuje bitcoin jako digitální měnu, což znamená, že při směně se na něj nevztahuje DPH.

Jaké jsou plány do budoucna?

V současnosti máme hotové, připravené a na desítkách tisíc obchodů vyzkoušené služby: bitcoinmaty, BitcoinBanking a službu EasyCoin, kterou můžete využívat jak pro nákup, tak pro prodej bitcoinů online (převodem z účtu), nebo můžete využít pokladním míst v síti prodejen Geco a za nákup bitcoinů zaplatit v hotovosti. Popřípadě si hotovost na více než 300 místech v ČR na pokladnách v síti prodejen Geco vyzvednout. Pro nás je to služba EasyCoin CASH. Tyto 4 navzájem si nekonkurující služby chceme nyní rozšířit do co největšího počtu zemí. Nejbližším cílem je vstoupit na trh v Německu, Polsku, Maďarsku a Nizozemsku. V těchto dnech také zahajujeme jednání na Filipinách…

Jak si povede bitcoin v letošním roce?

Můj odhad je, že se bude držet kolem ceny tisíc dolarů a tuto cenu bude atakovat. Když vezmu ale sumář odhadů lidí, kteří se v tom na světové scéně také velice intenzivně pohybují, tak ti tvrdí, že rok 2017 není daleko od dvou tisíc dolarů za bitcoin.

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.

Bc. Martin Stránský je zakladatelem a CEO společnosti World BTC business, SE. Jejím cílem je nabízet klientům služby při obchodování s virtuálními měnami: nákup a prodej prostřednictvím bitcoinmatu, nákup a prodej prostřednictvím služby EasyCoin, poradenství v klientském centru a BitcoinBanking. Více informací na www.easycoin.cz a www.wbtcb.com.