PROCESINVEST Revue – 3/2015 – Jak to vidí

Jak velkou překážkou by pro Vás byla nejistota výhry soudního sporu při rozhodování o tom, jestli se jít domáhat svých práv soudní cestou?

 

Vítězslav DostálZ mého pohledu to vidím tak, že v dnešní době je nejistota výsledku soudního sporu veliká, i když máte jasné důkazy. Silný vítězí. Vítězí ten, kdo má peníze a moc. Pokud stát nevytvoří adekvátní prostředí pro to, aby zabránil možnostem podvodu, korupce a následně dlouhých soudních procesů, tak je soudní spor někdy sázka do hodně velké loterie. Bohužel se nemůžeme na stát spoléhat. Vždy se spoléháme na sebe a proto, pokud je to jen trochu možné, věřím, že je lepší docílit vzájemné dohody. Chápu však, že ne vždy je to možné. Stát by měl začít intenzivně pracovat na nástrojích, které povedou k tomu, aby poctivé firmy a poctiví lidé měli možnost se účinně bránit. Stát by měl vytvořit takové nástroje a prostředí, které by zabránilo nepoctivým lidem a firmám podnikat.

Vítězslav Dostál, Marketing manager, V-PODLAHY, s.r.o

 
 

Vladimíra RouskováKdybych byla před tuto otázku postavena v době mého naivního mládí, tak bych odpověděla, že jsem-li v právu, soudní pře mi určitě zajistí spravedlnost. Dnes jsem ale moudřejší a zkušenější a vím, že právo a spravedlnost zdaleka nejsou totéž, takže nejistota výhry soudního sporu a jeho pravděpodobně zdlouhavý průběh by pro mě byly velkou překážkou.

Ing. Vladimíra Rousková, finanční poradkyně

 
 
 
 
 

Marek DobešNulovou neb jde o princip. A protože se snažím jít vždy příkladem, přidám osobní zkušenost – soudíme podvodníka, který se rozhodl vyprodukovat celovečerní film takřka bez koruny v kapse. Nalákal nás do svého dlouhometrážního filmového debutu pod lživou záminkou silného koproducenta, dokonce podepsal faktury, načež místo platby začal s osobními útoky. Mohl bych jmenovat, ale zatím nebudu, případ je v šetření. Nepředpokládáme, že bychom vysoudili alespoň náklady, ale v zájmu filmařské obce chceme pročistit naše řady od podvodníků a lhářů.

Marek Dobeš, režisér a scenárista

 
 
 

Jaromír DřízalProfesní sdružení českých pekařů a cukrářů neřešilo v posledních letech žádné soudní spory. Pokud by tato situace nastala, uvažovalo by představenstvo cechu zřejmě na základě selského úsudku, tzn. porovnali bychom naše šance na úspěch s očekávanými náklady řízení a podle toho bychom se rozhodli. V případě, že by se soudní spor týkal pouze mě osobně a byl bych v právu, tak bych se jako potomek sedláků rozhodnul „furiantsky“ a do sporu šel i v případě malé šance na výhru.

Ing. Jaromír Dřízal, předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR