PROCESINVEST Revue – 1/2015 – Jak to vidí

PROCESINVEST Revue – 1/2015

Potřeboval jsem již několikrát využít služeb advokáta, a to nejen v České republice, ale i na Slovensku. Týkalo se to jak občanského, tak i obchodního a trestního práva. Šlo o případy jednoduché, ale i jaksepatří zapeklité, které se táhly několik dlouhých let.

V advokacii je to podobné jako u jiných služeb – cena služby nevypovídá vůbec nic o kvalitě odvedené práce. Na druhé straně je pravdou, že těžkopádný a zbytečně komplikovaný systém v celém řetězci právo – policie – soudy – rozsudek a jeho vymáhání neumožňuje i v banálních případech efektivně se dostat k rozsudku. A tak zůstává tento stín i na advokátech. Mnohdy neprávem. Někteří advokáti však umějí tento těžkopádný systém šikovně využít k „tahání peněz z lidí“.

Při výběru advokáta se proto vyplatí zapojit hlavně intuici a přihlédnout ke skutečným referencím.

Stanislav HrabalIng. Stanislav Hrabal

Rodinné vinařství Hrabal

Velké Bílovice

 

 

 

 

Zkušenost se službami advokátů mám. A musím říci, že velmi rozporuplnou. Potkal jsem se s advokáty, se kterými probíhala spolupráce na velmi profesionální úrovni. Nicméně potkal jsem se také s takovými, kteří byli kvůli vlastnímu zisku ochotni jít i za hranice etických hodnot.

Marek NečasMgr. Marek Nečas

HR konzultant

Veletrhy Brno

 

 

 

 

 

 

S advokáty mám veskrze pozitivní zkušenosti. V rámci firmy s nimi řešíme smlouvy nebo právní poradentství a s výkonem naší právní kanceláře jsme spokojeni. A v osobním životě mám mezi advokáty několik velice dobrých přátel.

František GruntPhDr. František Grunt

Manažer marketingu

Active 24, Praha

 

 

 

 

 

 

 

S právníkem jsem se setkal naštěstí při běžných situacích, jako např. koupě pozemku, nájemní smlouva a podobně. Naštěstí jsem zatím nemusel řešit nějaké konfliktní nebo dokonce trestněprávní situace.

Nicméně i na toto by měl být člověk připraven, protože žijeme ve světě, který ovládá technika, ekonomika a také právo. Většina z nás máme svého finančního poradce, který nám radí, kam správně investovat, jak si nastavit životní nebo úrazové pojištění. Každý máme svého lékaře, ke kterému zaběhneme, když nám není zrovna dvakrát dobře. Ale kolik z nás má svého „osobního“ právníka? Možná zde hrají roli finance. Zdravotnictví je zadarmo, finanční poradenství není tak zatěžující, protože finanční poradce je vesměs placen třetí stranou (neřeším teď problém s objektivitou). V právní oblasti se mi proto velmi libí služba jedné pojišťovny právní ochrany. Nechci jí tu dělat reklamu, ale vy, kdo jste již museli využít právních služeb, jistě víte, že to pak není levné. Ta, u které jsem pojištěn já, nabízí myslím vhodnou střední cestu pro ty, kterým hrozí větší pravděpodobnost právních konfliktů, a chtějí být preventivně před takovýmto rizikem chráněni.

Radek ŘechkaRadek Řechka

Ředitel a kvestor

Vysoká škola manažerské informatiky, ekonomiky a práva – VŠMIEP, Praha

 

 

 

 

Mé zkušenosti s českým právním prostředím a lidmi v něm jsou hodně negativní. V roce 1998 jsem dokončil stavbu obchodního centra pro soukromou společnost. Ve smlouvě jsem měl zakotveno, že až do doplacení poslední faktury zůstane objekt v mém vlastnictví. Onen klient však bez mého vědomí budovu zkolaudoval a pronajal nadnárodnímu obchodnímu řetězci. Nezbývalo tedy, než podat žalobu. A od té doby se tato kauza táhla víc než 10 let. V jejich průběhu jsem musel vystřídat několik advokátních kanceláří, protože ze mě jen tahaly peníze a výsledek žádný. Ten poslední tomu všemu nasadil korunu – dohodl se za mými zády s protistranou a veškerá možná odvolání nechal propadnout. O tom jsem se však dozvěděl až z prezidentské kanceláře, na kterou jsem se obrátil. Dnes na všechno vzpomínám jako na jednu velkou trpkou zkušenost s českými advokáty a soudy, kromě toho, výsledkem je můj současný stav…

IMG_20150227_105308Kamil Veselý

Toho času nezaměstnaný

Praha