ProcesPartner Revue – 1/2016 – Děláme Vám radost

Lidé se bojí advokátů a advokáti médií?

Možná s výše uvedeným tvrzením tak úplně nesouhlasíte, přesto je to téma vhodné k zamyšlení. Ačkoliv profese advokáta vzbuzuje zasloužený respekt, nemusí v každém nutně navozovat také pozitivní emoce. A v české společnosti jednoznačně převládá vůči právníkům určitá míra nedůvěry způsobená neznalostí i velmi nízkou informovaností obyvatelstva.

Stačí se jen zeptat, abyste se vzápětí dozvěděli, že právník stojí plno peněz, spory se vlečou dlouhé roky, svého práva se lze domoci jen stěží, a proti velké firmě se nemá cenu soudit vůbec. To, že mezi potenciálními klienty advokátů není právní prostředí vnímáno zrovna kladně, ukazuje i samotný způsob výběru právního zástupce.

Podle čeho si vybíráme svého právníka?

Pomineme-li klasické výběrové řízení, pak vlastní výběr advokátní kanceláře probíhá třemi základními způsoby. Musíme si totiž uvědomit, že většina lidí hledá advokáta ad hoc – tedy ve chvíli, kdy už opravdu není zbytí, a potřebují radu člověka znalého zákonů. V takovém okamžiku pak lidé dávají na doporučení známých a přednostně osloví advokáta, na kterého dostanou kladné reference.

Druhá skupina lidí preferuje samostatný výběr ze seznamu advokátů České advokátní komory nebo dá na „doporučení“ jejich oblíbence jménem google.com. A poslední, třetí skupinu pak přesvědčí hlavně reference v médiích. Ty jsou pro řadu lidí naprosto jasným a nevyvratitelným znamením, že dotyčný advokát či advokátní kancelář pracují kvalitně. Když už se o nich pozitivně píše v novinách nebo mluví v televizi, nemůže to být přece jinak!

A jaké máte reference?

Ať už proběhne vlastní výběr advokátní kanceláře jakkoliv, bývají to nejčastěji právě reference, které do rozhodovacího procesu zasahují tím nejzásadnějším způsobem. A cena – samozřejmě! Na druhou stranu je potřeba počítat i s faktem, že pokud má advokátní kancelář výbornou pověst a přitom jen v rozumné míře vyšší cenu, klient ji obvykle rád zaplatí. Dává mu to v jeho očích totiž větší šanci na výhru než s levnějším právním zástupcem, o kterém neví nic, a to ani zprostředkovaně.

Dobrá pověst se vyplatí

Doby, kdy advokáti měli zapovězené veškeré reklamní, marketingové nebo PR aktivity, jsou naštěstí už více jak deset let pryč. A proto se řada advokátních kanceláří už před časem pustila do aktivního budování své dobré pověsti, včetně propagace nabízených služeb způsobem, který je s ohledem na specifika tohoto oboru přijatelný pro všechny strany.

Jedná se většinou o vizionáře, kterým je jasné, že když právnické fakulty v současnosti vypouští do pracovního procesu stovky studentů ročně, přibývá jim konkurence doslova raketovým způsobem. Nastupující generace právníků je rychlá a dravá. Ke své práci přistupuje vesměs s jasným podnikatelským záměrem a snaží se co nejdříve etablovat na trhu práce. Tím však ubírá klientelu ostatním.

Jinými slovy – zatímco někteří v tuto chvíli postupně získávají náskok, jiní jejich kolegové se spoléhají na… na co vlastně? Vždyť už dnes u nás působí zhruba 14 tisíc advokátů a k 1. 12. 2015 bylo v seznamech ČAK zapsáno na 3.500 koncipientů. Není tedy zcela logicky nejvyšší čas popřemýšlet nad tím, jak se odlišit a vymezit vůči konkurenci?

I advokáti musí jít s dobou

Webové stránky jsou v současnosti už nutností a využívají je téměř všechny advokátní společnosti, stejně jako sociální sítě – Facebook, Twitter, LinkedIn a jiné. Mnozí propadli kouzlu blogů, jiní rozesílají svým klientům newslettery, další vymýšlí různé semináře a více či méně formální setkání. Všechno to jsou velmi zajímavé a účinné nástroje marketingové komunikace, stejně jako medializace.

V médiích exhibovat nebudeme! Opravdu?

Stačí jedna pozitivní televizní reportáž, článek na známém zpravodajském webu, nebo v deníku a dotyčný advokát rázem stoupne v očích široké veřejnosti. Navíc se okamžitě ozvou kolegové, spolužáci, nebo třeba sousedé, kteří mu blahopřejí a leckteří možná i trochu závidí.
Najde se i široká skupina kolegů, kteří v médích nikdy nebyli a ti se pak často staví do pozice, že oni přeci nemají potřebu exhibovat před televizními kamerami nebo na stránkách deníků. Dochází tak ke zcela zvláštnímu paradoxu, přestože by si i oni sami přáli mít dobré renomé a „zvuk“ u široké veřejnosti, a ne jen v poměrně úzkém okruhu svých známých, nevybudují si ho, protože se médií ve skutečnosti až trochu bojí.
A argumentů proč si systematicky nebudovat své vlastní profesionální PR v médiích vyjmenují celou řadu, na počkání a bez zadrhnutí. Co na tom, že se na základě článku nebo vystoupení v televizi může rozvinout zajímavá spolupráce. Nikdy totiž nevíte, koho publikovaným příběhem oslovíte a komu tak nepřímo nabídnete dlouho hledané řešení, nebo kdo vám třeba nabídne zajímavou spolupráci.

Co je PR a co od něj lze očekávat?

  • V českém překladu se jednoduše jedná o budování vztahů s veřejností.
  • Do PR aktivit však nespadá jen medializace – jedná se o široký konglomerát činností, který má za cíl jedno – ovlivnit myšlení a rozhodování lidí. Připravte se však na dlouhodobý a nikdy nekončící proces.
  • Pomocí PR postupů lze efektivně oslovit cílové skupiny, které bychom formou přímé reklamy nikdy nezasáhli, protože jsou vůči takovýmto reklamním sdělením inertní.
    Média jsou jedním z prostředníků, jak takovéto sdělení dostat k cílové skupině a postupně docílit změnu ve vnímání daného produktu, osoby, firmy nebo advokátní kanceláře.
  • Jedná se o zajímavý a účinný prostředek, který se v očích laické veřejnosti často stává „verifikátorem“ daného faktu či skutečnosti – asi každý ve svém životě už narazil na větu „oni psali, v televizi říkali“.
  • Obor PR zasahuje do různých oblastí – nejedná se jen o mediální sféru, ale postihuje i interní komunikaci, nastavuje a formuje vztahy firem s vnějším okolím nebo konkurencí a splňuje i řadu dalších úkolů.

Nabídka pro čtenáře ProcesPartnerRevue

Výše uvedený text zpracovávala komunikační agentura Ad Notam, která čerpá z dlouholetých zkušeností v oboru public relations. V posledních deseti letech se její konzultanti zaměřili na PR aktivity spjaté s finančním a právním segmentem. Kromě aktivní medializace firem, produktů nebo osob se agentura soustředí také na přípravu marketingových konceptů, tvorbu firemních časopisů, newsletterů, pořádání tradičních i adrenalinových eventů na zemi, na vodě i ve vzduchu, připravuje propagační kampaně nebo zajistí textové, foto či grafické práce různého rozsahu, které vhodně doplňují její hlavní nabídku služeb.

„Zjistili jsme, že Češi vesměs zastávají názor, že ideální právník je takový, kterého nikdy nepotřebují! Jejich právní gramotnost je všeobecně velmi nízká a k advokátům mají takový respekt, že se jich téměř až bojí, stejně jako se bojí soudit a bojovat o své nároky u soudu. Častým důvodem vesměs bývá i fakt, že nejen právu, ale hlavně ani advokátům vůbec nerozumí. Pokud jim však složitou řeč paragrafů přetlumočíme do češtiny, získávají k dotyčné osobě, projektu, nebo advokátní kanceláři důvěru a právní problémy si přestávají řešit takzvaně na koleni.“ Říká Mgr. Kateřina Procházková, zakladatelka agentury Ad Notam.

Čtenářům magazínu ProcesPartner Revue nyní nabízíme vstupní konzultaci a základní mediální školení na téma jak komunikovat s novináři v rozsahu 2 – 3 hodin v hodnotě 3.500 Kč za osobu zcela zdarma. Školení probíhá ve školících prostorách agentury nebo u klienta (za předpokladu, že je z Prahy a blízkého okolí).

Kontaktujte Kateřinu Procházkovou na e-mailu prochazkova@adnotam.cz nebo na telefonu 603 905 800.