Rodinné firmy v ČR
V devadesátých letech založili vlastní firmu. Bylo jim okolo třiceti, čtyřiceti let. První generace Čechů, kteří nastartovali vlastní podnik, provedli jej zdárně všemi úskalími od financování přes rozvoj, až po úspěšné svádění konkurenčního boje a zvládnutí hospodářské krize. V současnosti před nimi ale stojí úkol, který zvládne pravděpodobně jen čtvrtina z nich – předání řízení firmy svému nástupci. Přitom rodinné firmy stojí za mimořádnou pozornost. Podle odhadů totiž tvoří v tuzemsku až 30 procent ročního HDP.
Rodinné firmy tvoří v ČR až 30 procent HDP
I přes to, že pro počet rodinných firem u nás neexistuje konkrétní číslo, nejde o nezanedbatelnou záležitost pro celou naši ekonomiku. „Odhadujeme, že přibližně 30 procent HDP v Česku tvoří právě rodinné firmy,“ uvedla Eva Svobodová, ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Z jejích předpokladů však vyplývá, že generační výměnu nemusí přežít 70 procent těchto podniků. Stejnou bilanci totiž udávají i zahraniční trhy, které mají na rozdíl od Česka s existencí těchto firem zkušenosti. U nás se díky novodobé historii první velká vlna předávání „otěží“ zakladatelů svým nástupcům teprve očekává.
Baťovské kolečko, ale i studium
Podle odborníků trvá skutečné předání otěží rodinné firmy minimálně rok až dva. A to jde o samotnou podstatu řízení. Osvědčené „baťovské kolečko“, tedy seznamování nástupce s chodem firmy krok za krokem od nejnižších pozic ve firmě až po její vrchol, by mělo trvat déle. Nicméně ani to stačit ke zkušenosti nemusí. Například ve Skandinávii a dalších západních zemích nejsou neobvyklá vysokoškolská studia, která pomáhají nováčky na vedení rodinné firmy připravit. Lidé se tam dozvědí, jak moderně řídit firmu, vypořádat se s financováním, marketingem, personalistikou, ale i jak správně vytěžit benefit rodinného podniku ve prospěch jeho prosperity. Podobný model vysokoškolského studia určený pro nástupce ve vedení rodinných firem se otevírá právě na VŠMIEP v programu MBA. Jde v Česku o první studium tohoto charakteru. „Program jsme sestavili nejen pro nástupce ať z rodinných kruhů daných firem, ale právě i pro ty, kteří nastupují jako manažeři do rodinné firmy z venku. Rodinný podnik je pro výměnu vedení velmi citlivý organizmus a vyžaduje například odlišný personální a klientský přístup,“ vysvětlil rozdíl oproti jiným MBA programům Radek Řechka z VŠMIEP. Přidanou hodnotou programů MBA na této škole je pak i ta skutečnost, že díky studiu lze vydělat nemalý finanční obnos. Totiž rok studia účastník kurzu završí zpracováním studie ze zvoleného oboru podnikání. Tržní hodnota jeho projektu by se pod vedením zkušených lektorů i lidí z byznysu měla vyšplhat minimálně na sto tisíc korun. Práci pak lze použít ve vlastní praxi, nebo ji zpeněžit prodejem dalšímu subjektu. „Například MBA program pro generační výměnu v rodinné firmě si lze připravit za přispění přednášejících ekonomů, právníků a podnikatelů životaschopný plán budoucnosti pro další fungování firmy,“ uzavřel Radek Řechka.
Sleva pro čtenáře ProcesinvestRevue
Procesinvest ve spolupráci s Vysokou školou manažerské informatiky, ekonomiky a práva v Praze připravil pro čtenáře ProcesinvestRevue zajímavou nabídku. Pro všechny, kteří se přihlásí ke studiu nového MBA programu Management generační výměny managementu rodinné firmy, je připravena sleva na školném ve výši 30.000,- Kč. Tato sleva je určena jen čtenářům tohoto periodika a klientům společnosti Procesinvest. Pro získání této slevy je nutné při vyplňování elektronické přihlášky zadat heslo „Procesinvest“. Další informace a elektronickou přihlášku najdete na www.lepsimba.cz, nebo můžete přímo kontaktovat manažera MBA programů Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva, Mgr. Leoše Bártu, na leos.barta@vsmiep.cz, nebo 737 802 230. Přejeme Vám úspěšné studium tohoto unikátního programu.